گزراشگر: فریبا اکبری

مسوولان کمیته مصئونیت خبرنگاران درحوزه غرب می‌گویند  خشونت‌های لفظی علیه خبر نگاران زن در ولایت هرات کاهش یافته است.

اورانوس اونیب نماینده  کمیته مصؤنیت زنان خبرنگار در  زون غرب، علت کاهش خشونت‌های لفظی علیه بانوان خبرنگار را بلند رفتن سطع آگاهی مردم عنوان می‌کند.

وی می‌گوید:” در سال گذشته حدود سه الی چهار مورد خشونت علیه خبرنگاران زن داشتیم اما در سال جاری هیچ مورد خشونت لفظی علیه خبرنگاران زن  در این نهاد به ثبت نرسیده است.”

خانم اونیب می‌گوید که کمیته مصئونیت خبرنگاران افرادی را که عامل خشونت‌های لفظی در برابر خبرنگاران زن بوده اند را به پنجه قانون سپرده  و تلاش دارد تا با بلند بردن سطح آگاهی مردم، دغدغه آزار و اذیت خبرنگاران زن در اجتماع را به صفر برساند.

در همین حال حامد مومن،مسوول  دفتر نی (حمایت کننده رسانه‌های آزاد در افغانستان ) در هرات نیز با تایید گفته‌های خانم اونیب گفت  لفظی علیه خبر نگاران زن  در حال کاهش است.

اومی‌گوید:” اگر چه خشونت‌های لفظی در برابرخبر نگاران  زن نسبت به مردان بیشتر بود اما  به این پدیده در حال حاضر رو به کاهش است .”

به باور وی تنها تلاش‌ نهادهای حمایت از خبرنگاران سبب کاهش این  نوع خشونت‌ها نشده است، بلکه خود زنان خبر نگار هم در این راستا مبارزه کردند.

با این حال شماری از خبر نگاران زن نیز تایید می‌کنند که حالا کمتر با خشونت‌های لفظی روبرو هستند.

فرحنازغنی زاده، یکی از دختران خبر نگار در هرات می‌گوید نسبت به گذشته حالا با حرف‌ها و بی احترامی‌های کمتری در جامعه مواجه می‌شود.

اومی‌گوید:”در حال حال حاضر نه تنها متلک‌های کمتری می‌شنوم بلکه از طرف مردم با یک احترام خاص دیده می‌شوم”.

فایزه ابراهیمی یکی دیگر از زنان خبرنگار در این مورد چنین می‌گوید:”از زمانی که گویندگی را در تلویزیون عصر آغاز کردم تا به حال با خشونت لفظی شدید مواجه نشده ام.”

سخن از کاهش خشونت‌های لفظی در برابر خبرنگاران زن در حالی مطرح می‌شود که هنوز هم حضور زنان خبرنگار در جامعه خبرنگاری هرات کم رنگ است.

 

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail