گزارشی از: فریبا اکبری

برخی از زنانی که از استقلالیت مالی محروم اند، می‌گویند عدم استقلالیت مالی آن‎ها باعث شده است که در تصمیم گیری‌های خانواده کمتر سهیم باشند.

این زنان می‌گویند که وقتی تصمیمی در امور خانواده گرفته شود، نظر شان  دراین تصمیم گیری کمتر است.

رویا زنی است که چهار سال از ازدواجش می‌گذرد اما تا با حال شغلی را که بتوان از طریق آن به استقلالیت مالی برسد را نیافته است.

او می‌گوید:”شوهرم اجازه نمی‌دهد که در امور زندگی مشترک تصمیم بگیرم و وقتی سعی می‌کنم نظر خود را ابراز کنم می‌گوید.حرف نزن  تو چه می‌دانی که پول درآوردن چقدر مشکل است.”

لاله  زن دیگریست که  از استقلال مالی برخوردار نیست.   او می‌گوید:”هر تصمیم جدیدی که در خانه گرفته شود به عده شوهرم است ومن هم دخالتی نمی‌کنم،حتی اگر آن تصمیم در مورد خودم باشد”

او اضافه کرد که نه تنها شوهرش حرف و تصامیمش  راقبول ندارد بلکه فرزندانش نیز کمتر به حرف‌هایش توجه می‌کنند.

در همین حال شماری از زنانی که استقلال مالی دارند. می‌گویند،  پنجاه درصد و بیشتر از آن در تصمیم گیری‌های خانواده شریک هستند.

سیما کریمی، از زنانی است که از تدریس در یک آموزشگاه درآمد خوبی بدست‌ می‌آورد.

او می‌گوید در کنار برطرف کردن نیازمندی‌هایش، مشکلات اقتصادی خانواده را نیز حل می‌کند.

او می‌گوید:”در خانواده هر تصمیمی که گرفته شود ، نظر من  هم در آن شامل است و تانظر من نباشد آن تصمیم عملی نمی‌شود و از درآمدی که دارم یک قسمت آن را به خانواده می‌دهم تا زندگی بهتری داشته باشیم”

در همین حال شماری از آگاهان اجتماعی بدین باور اند که عدم استقلالیت مالی زنان ناشی از دید ناپسند مردم نسبت به فعالیت زنان است.

علی احمد کاوه استاد دانشگاه،می‌گوید:” درجامعه ما نظربه هنجار‌های فرهنگی تصور می‎‌شود که زنان هیچ مسوولیت در قبال فعالیت‌های اقتصادی ندارند.این تصور عامل عمده نداشتن استقلالیت مالی زنان در جامعه ما می‌باشد.”

وی به این باور است که عدم اسقلالیت مالی زنان می‌‌تواند  سبب افزایش خشونت‌ها در در خانواده‌ها شود.

او گفت”زنان مجبور‌اند  که در قبال وابستگی اقتصادی خود جایگاه، شخصیت ومقام خود را بگذارند وحتی اگر خشونت هم علیه شان صورت می‌گیرد مجبور اند که تحمل کنند”

در جامعه افغانستان زنان در تمام فعالیت‌های اجتماعی به خصوص فعالیت‌های اقتصادی سهم کمتری دارند و بیشترین تصمیم گیری‌ها توسط مردان صورت می‌گیرد و همین امر باعث شده که زنان در تمام مسائل اجتماعی تصمیم گیرندۀ اصلی نباشند.

 

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail