گزارشی: از فریبا اکبری

مسوولان فدراسیون شطرنج ولایت هرات می‌گویند، تمرینات و مسابقات تیم شطرنج بانوان این ولایت به شدت کم شده است و دلیل آن را عدم توجه مسوولان فدراسیون مرکزی می‌دانند.

به باور این مسوولان بی‌توجهی فدراسیون مرکزی  به فدراسیون شطرنج ولایت هرات  سبب کم رنگ شدن تمرینات تیم شطرنج بانوان این ولایت شده است .

احمد سمیع حسن زاده رییس فدراسیون شطرنج ولایت هرات می‌گوید، تمرین‌های تیم شطرنج بانوان این ولایت به شدت کم شده است، واگر این روند ادامه پیدا کند.دختران شطرنج باز دیگر به این ورزش ادامه نمی‌دهند.

آقای حسن زاده می‌گوید:”دختران ولایت  هرات کمتر به مسابقات جهانی والمپیاد انتخاب می‌شوند واین کم توجهی فدراسیون مرکزی را به تیم شطرنج این ولایت نشان می‌دهد.”

به گفته آقای حسن زاده عدم فضای مناسب از مشکلات دیگر دختران شطرنج باز ولایت هرات است.

آقای حسن زاده می‌گوید :”  دختران فقط در روز‌های جمعه که سالون خلوت است بخاطر تمرینات شان به فدراسیون می‌آیند ودلیل آن هم این است که فضای مناسب برای بازی در دیگر روز های هفته  وجود ندارد. وخانواده‌ها هم دختران شان را اجازه نمی‌دهند که در چنین فضای  به بازی بپردازند.

به باور وی تشکیلات جدیدی در فدراسیون شطرنج می‌تواند فرصت‌های خوبی را برای شطرنج بازان دختر دراین  ولایت فراهم سازد.

در همین حال شماری ازاعضای تیم شطرنج بانوان، نبود فضای مناسب  برای بازی شطرنج و انتخاب نشدن شان در مسابقات خارج از کشور را از عوامل عمده کم شدن تمرینات شان می‌دانند.

سهیلا رسولیان، که چهارسال است عضو تیم شطرنج ولایت هرات است چنین می‌گوید:”من خیلی دوست دارم که به مسابقات جهانی شرکت کنم ودر قسمت شطرنج دستاوردهای زیادی داشته باشم  .”

وی افزود که اشتراک در مسابقات المپیاد می‌تواند روحیه دختران  در قسمت بازی شطرنج را بالا ببرد.

مریم سادات یکی دیگر از اعضای تیم شطرنج بانوان نبود مکان مناسب را از جمله چالش‌های سر راه شان می‌داند.

وی می‌گوید:” جای که ما در حال حاضر شطرنج بازی می‌کنیم مکان مناسب برای بازی شطرنج نمی‌باشد چون این بازی به تمرکز فکری نیاز دارد و عبور و مرور مردم و سایل نقلیه تمرکز ما را بر هم می‌زند.”

در همین حال مسوولان فدراسیون شطرنج در کابل می‌گویند، فدراسیون شطرنج طرح‌های جدید را برا ی شطرنج بازان زن این ولایت روی دست دارند .

محمد نعیم غفوری،معاون فدراسیون شطرنج در کابل، می‌گوید:” در هیچ ولایت افغانستان مکان مختص برای شطرنج وجود ندارد اما ما طرح‌های برای ایجاد مکان مناسب شطرنج در ولایات روی دست داریم.”

وی با تایید این  که در مدیریت قبلی شطرنج مشکلات وجود داشته است.می‌گوید:”که در مسابقات قبلی شطرنج استعداد یابی درستی صورت نگرفته بود.اما از این بعد این موضوعات پیگری خواهد شد.”

تیم شطرنج بانوان ولایت هرات حدود هشت سال پیش آغاز به فعالیت کرد ودر حال حاضر ۲۵ تن از این دختران عضویت تیم ملی رادارند.

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail