گزارشگر: مرضیه حسینی

شماری از بانوانی که در هرات روزگارشان را با فروش لباس‌های دسته دوم می‌گذرانند از بی توجهی دولت شکایت داشته و می‌گویند در طول چند سال گذشته دولت هیچ توجهی به آنان نکرده است.

بی بی گل(نام مستعار) شانزده سال از عمرش را صرف فروش لباس‌های دسته دوم کرده تا لقمه نانی را برای خود و خانواده‌اش پیدا کند.

اومی‌گوید عده‌ایی برایش دل سوختانده و لباس‌های کهنه‌شان را خیرات می‌دهند و عده‌یی هم از اینکه دیگر از لباس‌شان استفاده نمی‌کنند برای فروش می‌آورند و با فروش آن‌ها چرخ زندگی‌اش را می‌چرخاند.

به مانند بی بی گل، زنان بسیاری پشت مسجد جامع هرات را مکانی برای فروشنده‌گی لباس‌های دسته دوم انتخاب کرده‌اند.

فاطمه یکی دیگر از این زنانی است که نزدیک به دو سال این کار را پیش می‌برد.

او که از ساعت شش صبح تا سه بعد از ظهر مصروف فروشنده‌گی است می‌گوید برای  نگهداری همین لباس‌های کهنه ماهی دوصد افغانی هزینه می‌پردازد.

وی از دولت خواستار کمک برای خود و هم نوعان خود است.

از سویی هم مسوولان ریاست کار و امور اجتماعی در هرات می‌گویند برای هزاران نفر تحت نام‌های مختلف از سوی دولت و نهادهای همکار کمک‌های مالی و نقدی انجام شده است.

قیوم افغان رییس  کار و امور اجتماعی در هرات می‌گوید جهت اشتغال زایی  این افراد  چندین حرفه‌ آموزش داده شده اما دولت توان این را نداشته تا زمینه کار را برای تمام آن‌ها فراهم کند.

در ولایت هرات زنان بسیاری با  انجام کارهای سخت برای به دست آوردن لقمه نانی زحمت می‌کشند که از تکدیگری شروع تا رفتگری در خانه‌های سرمایه داران ختم می‌شود. و روز به روز به تعداد این زنان در این شهر افزوده می‌شود.

به باور بسیاری از شهروندان افزایش این زنان در هرات، ریشه در اعتیاد  و فقر اقتصادی درخانواده‌ها است.

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail