گزارشگر: مرضیه حسینی

از چند روز به این سو بحث عدم رعایت حجاب دختران در دانشگاه هرات، زبان زد شماری از دانشجویان در این شهر شده است. بنابر گزارش‌های نشرشده چندی پیش مسوولان دانشگاه هرات پس از دریافت شکایت‌هایی از عدم رعایت حجاب دختران دانشجو، گفته  شده که دیگر دختران بی حجاب اجازه ورود به دانشگاه را ندارند.

این موضوع واکنش‌هایی را از سوی شماری از استادان دانشگاه، فعالان مدنی و فعالان حقوق زن در صفحه‌های اجتماعی در پی داشته است.

خلیل پارسا یکتن از فعالان مدنی در هرات خطاب به وزارت تحصیلات عالی و رییس جمهوری برای حمایت از دانشجویان، نامه‌ی سرگشاده‌یی را در صحفه فیسبوک خود نشر کرده است.

به باور آقای پارسا تعریف مسوولان دانشگاه از حجاب به نوعی ایجاد محدودیت برای دانش‌جویان دختر است.

او به خبرگزاری بانوان افغانستان چنین می‌گوید:

موضوع عدم رعایت حجاب در دانشگاه آن‌قدر بالا گرفته که شماری از دانشجویان، بانوان فعال مدنی و خبرنگار در این شهر به بیان اعتراض عکس‌های نمایه‌های فیسبوک شان را با متن ( خانه‌ات را باد برد، تو هنوز نگران وزش باد در موی منی؟)تغییر داده‌اند.

این شمار از دختران با گذاشتن پست‌هایی در صفحات فیسبوک شکایت‌ شان را ابراز کرده و می‌گویند مسوولان دانشگاه تعریف درستی از حجاب ندارند.

آنان می‌گویند مسوولان دانشگاه به جای مسله حجاب و عدم رعایت آن به فکر بلند بردن و رشد بیشتر دانشگاه باشند.

در همین حال علی احمد کاوه استاد دانشگاه و جامعه شناس در هرات می‌گوید موضوع حجاب و عدم رعایت آن مربوط  دانشگاه نبوده و نمی‌تواند این چنین اعمال سلیقه کند.

علی احمد کاوه، می‌گوید:”قوانین و لوایح تحصیلات عالی و دانشگاه واضح  و در سراسر کشور یکی است، هر لباس و پوششی که در مکان‌های عمومی دیگر برای مردان و زنان جرم تلقی شده و غیرقانونی نیست در دانشگاه هم نمی‌باشد، کسی هم نمی‌تواند از خود قانون بسازد.”

واکنش‌ها در فیسبوک تا جایی رسیده که برخی کاربران این موضوع را تفکر طالبانی خوانده و برخی با گذاشتن اشعار طنزی صدای شان را بلند کردند.

مقام‌های محلی هرات هم در پیوند به اظهارات مسوولان دانشگاه می‌گویند هیچ بحثی تا به حال در مورد نوع پوشش دانشجویان در هیات رهبری و هیات علمی دانشگاه هرات مطرح نشده است.

محمد آصف رحیمی والی هرات می‌گوید هیچ مورد بد حجابی در بین دانشجویان دیده نشده موضوع مطرح شده دیدگاه شحصی یکی از استادان این نهاد علمی می‌باشد.

والی هرات اطمینان داده است که برای روشن شدن و پیگیری این موضوع با مسوولان دانشگاه نشستی را ترتیب داده تا از صحبت‌های غیر مسوولانه اشخاص جلوگیری شود.

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail