عکس حسن حکیمی

گزارشگر: مرضیه حسینی

مسوولان ریاست امور زنان ولایت غور وضعیت زنان در آن ولایت را نگران کننده خوانده و می‌گویند نزدیک به ۷۰ درصد از دختران در این ولایت بدون رضایت و زیر سن ازدواج می‌کنند.

معصومه انوری رییس امور زنان ولایت غور، می‌گوید:” از شروع سال روان تا کنون  بیش از ۹۰ پرونده خشونت در برابر زنان، به ثبت رسیده که بیشترشان ازدواج های زیر سن و اجباری بوده است.”

او همچنان افزود آمار خشونت‌ها در این ولایت نسبت به سال‌های گذشته هم‌چنان رو به افزایش است.

بنا به گفته‌های مسوولان  ریاست امور زنان شمار زیادی از دختران در بدل مهریه‌های گزاف به فروش رسیده و یا هم در بدل شی و حیوانات معاوضه می‌شوند.

مسوولان حقوق بشر این ولایت با تایید این موضوع می‌گویند در بسیاری از ولسوالی‌ها شمار زیادی از دختران در بدل پول، زمین، مواشی و خون به نکاح داده می‌شوند

فریده ناصری مسوول بخش زنان حقوق بشر غور، می‌گوید: “بسیاری از دختران پیش از تولد بنابر رسم و عنعنات ناپسند نامزد می‌شوند.”

او همچنان ادامه داد:” فرهنگ ناپسند ازدواج‌های زیر سن در این ولایت مروج است که بسیاری از خانواده‌ها تحت تاثیر رسم و رواج‌ها قرار گرفته و دختران خردسال‌شان را بخاطر پدرکلان، کاکا وبرادر به عقد نکاح در می‌آورند.”

بنا به گفته‌های وی بیشترین خشونت‌ها در ولسوالی‌های اطراف مرکز غور صورت می‌گیرد که ریشه در ازدواج‌های زیرسن و اجباری دارد.

از سویی هم مسوولان دادستانی این ولایت با ثبت یازده پرونده ازدواج زیر سن و اجباری می‌گویند بیشتر پرونده‌های ازدواج‌های زیرسن و اجباری به دلیل ناامن بودن مناطق  ثبت نشده و توسط شوراهای محل حل و فصل می‌شود.

نگینه غوری دادستان منع خشونت علیه زنان در دادستانی این ولایت با ابراز نگرانی وضعیت بد زنان را، وجود مردسالاری، فقر اقتصادی، عدم رعایت حقوق زنان و پایین بودن سطح سواد و فرهنگ  مردم عنوان می‌کند.

در همین حال شماری از فعالان مدنی در این ولایت می‌گویند بالای ۹۰ درصد زنان در غور به عدالت دسترسی ندارند.

حسن حکیمی یکتن از فعالان مدنی در این ولایت می‌گوید:”۹۵ درصد از زنان در ولایت غور به عدالت دسترسی ندارند و خشونت در این ولایت همواره دامن گیر زنان است.”

هر چند جهت کاهش پدیده خشونت برنامه‌های متعددی در غور انجام گرفته است اما هنوز هم آمار خشونت‌ها در این ولایت در حال افزایش است .

از سویی هم نهادهای حامی حقوق زنان دراین ولایت می‌گویند اگر امنیت در سراسر این ولایت حکم فرما باشد از ارقام خشونت‌ها به ویژه ازدواج‌های زیر سن و اجباری نیز کاسته می‌شود.

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail