ترتیب : مرضیه حسینی

دختران افغان با توجه به سنتی بودن جامعه، فرهنگ مرد سالاری و موانع عرفی و فرهنگی همان‌طور که همواره در تمامی عرصه‌های اجتماعی، سیاسی حضور پررنگی داشته اند، در زمینه ورزش نیز توانسته اند فعالیت‌های چشم گیری داشته باشند. و برای کشور افتخار آفرینی کنند.از آن جمله می‌توان به خالده پوپلزی مدیر  برنامه ‌های تیم ملی فوتبال بانوان افغانستان اشاره کرد. که بیش از ده سال است در این زمینه فعالیت می‌کند. برای آشنایی بیشتر با خالده پوپلزی، گفتگویی ترتیب داده‌ام.

پرسش: در آغاز  اگر کوتاه خودتان را معرفی کنید؟

خالده پوپل­زی: خالده پوپلزی، ۲۹ ساله، فارغ رشته مدیریت و بازاریابی از دانشگاه  گوپنهاگن دنمارک، از ولایت کابل هستم و در کابل تولد شدم در حال حاضر هم به کشور دنمارک سکونت دارم. از مدتی هم به این طرف مدیر برنامه‌های تیم ملی فوتبال بانوان افغانستان هستم.

پرسش: چه مدت است فوتبال بازی می­‌کنید، اگر کوتاه معلومات دهید؟

خالده پوپل­زی: از سال ۲۰۰۵ به بازی فوتبال آغاز کردم اما متاسفانه بعد از چند سال بنا به بعضی دلایل از دنیای فوتبال خداحافظی کردم. بعدا از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۰ در تیم ملی فوتبال بانوان به بازی کردم، اواخر سال ۲۰۰۹ آمر کمیته فوتبال بانوان و آمر مالی فدراسیون فوتبال تعیین شدم و سال ۲۰۱۰ هم به صفت مربی تیم بازی کردم.

پرسش: مشوق اصلی­‌تان در این راه کی بود؟

خالده پوپلزی:تشویق­ مادر و پدرم و دوست‌­هایم بود که فوتبال را ادامه دادم و سعی کردم که یک بازیکن خوبی باشم.انگیزه­‌ی که برای ادامه این بازی داشتم حمایت خانواده‌ام بود و می‌خواهم با ادامه دادن به فوتبال نشان دهم که فوتبال تنها برای مردان نیست بلکه مربوط زنان افغانستان هم می‌شود.

پرسش: چی شد که به تیم ملی راه پیدا کردید؟

خالده پوپلزی: همیشه تلاش می­‌کردم تا در تمام بازی‌هایم خوب بدرخشم همین هم سبب شد تا مورد توجه مربی‌ها قرار بگیرم و یکی از بازیکنان تیم ملی بانوان افغانستان انتخاب شوم. از این‌که در تیم ملی هستم بسیار خوشحالم و می‌خواهم از این راه افتخار آفرین برای کشورم افغانستان باشم.

پرسش: در کدام بازی‌ها شرکت داشتید، کمی از بازی اول تان به عنوان یک بانوی ملی پوش بگویید؟

خالده پوپلزی: در بازی‌های زیادی در داخل و بیرون از کشور شرکت کردم. بازی اولم در تیم ملی به عنوان ملی پوش در سال ۲۰۰۷ با کشور پاکستان بود که در شهر اسلام آباد برگزار شد.

پرسش: چقدر مانده که به آرزوهای‌تان در عرصه ورزش فوتبال برسید؟

خالده پوپلزی: بزرگترین آرزوی من برنده شدن در مسابقات جنوب آسیا است. من فکر می‌کنم چیزی نمانده که به این آرزویم دست یابم چون در ۲۷ دسامبر قرار است نخستین بازی از مسابقات جنوب آسیا را با کشور هندوستان آغاز کنیم.

پرسش: به برنده شدن در مسابقه با کشور هندوستان چقدر امیداوارید؟

خالده پوپلزی: امسال خوشبختانه نسبت به سال‌های گذشته بانوان پر تلاشی در تیم هستند که از جمله بهترین بازیکنان اند. چون در تمامی برنامه‌ها، بازی‌ها و تمرینات از آغاز تا به حال به بهترین شکل ممکن پیش رفته­‌اند و آمادگی کامل را برای اول شدن در مسابقات پیش رو دارند. بنا من زیاد امیدوارم که ما در این مسابقه برنده شویم.

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail