گزارشگر: بهار افشارزاده

مسوولان فرماندهی پلیس در ولایت هرات از افزایش نیروی پلیس زن نسبت به سال‌های اخیر خبر داده می‌گویند شمار این زنان در صفوف نیروهای پلیس در سال روان به بیش از ۲۰۰ تن رسیده است که این شمار در مقایسه به سال پار که ۱۵۷ تن بوده افزایش را نشان می‌دهد.

عبدالروف‌احمدی سخنگوی فرماندهی پلیس هرات نیز با تایید حضورپررنگ زنان در صفوف  نیروهای پلیس، به این باور است که روند جذب پلیس زن همه ساله رو به رشد است.

در همین حال محمد سعید سعادت فرمانده جلب وجذب پلیس در هرات، دلیل این افزایش پلیس زن  را شرایط مساعد برای فعالیت زنان در این عرصه می‌داند.

وی اضافه کرد:«علاقه‌مندی زنان در این راستا چشم گیر است. امسال در هرات شمار زیادی از زنان به نیروی‌های پلیس پیوسته اند که از این میان ما تنها ۱۷۳ تن را به عنوان سرباز جذب کردیم که فعلا اجرای وظیفه می‌کنند.»

آقای سعادت افزود آمریت جلب و جذب  فرماندهی پلیس هرات در سال روان اضافه تر از تشکیلاتش زنان را در بخش پلیس جذب کرده است.

در همین حال زنان پلیس نیز بر این باور اند که شرایط نظر به سال‌های گذشته مساعد ترشده  و زمینه‌ی فعالیت در این عرصه به سهولت و بدون کدام معضلی برایشان مهیا است.

فرزانه (اسم مستعار) یکی از سربازانی است که هدف از آمدنش در نظام را خدمت به وطن عنوان می‌کند.

وی گفت:« این شغل را به دلیل علاقه‌مندی به وطنم انتخاب نمودم. من به عنوان  یک پلیس زن تصمیم دارم از این طریق به وطنم و هموطنانم مصدر خدمت باشم و ازآن‌ها در مقابل دشمن دفاع کنم.»

افسانه یکی دیگر از افسران پلیس است که از مساعد بودن شرایط برای کار زنان در این عرصه، سخن می‌زند.

وی می‌گوید:« چهارسال پیش زمانی که من جلب نیروی پلیس شدم شرایط نسبت به امروز خیلی متفاوت تر بود، امروز با افزایش امکانات و مهیا ساختن سیستم امنیتی بهتر برای خانم‌ها، تعداد آن‌ها در این عرصه روز به روز افزایش می‌‍بابد.»

در همین حال کارشناسان مسایل سیاسی براین باورند که طی پانزده سال گذشته زن‌ها به بلوغ سیاسی و فکری رسیده‌اند و توانسته‌اند توانمندی‌های خود را در تمام عرصه‌ها مختلف به ویژه در راستای تامین امنیت و دفاع از وطن به نحو احسن به نمایش بگذارند.

عبدالقادر کامل کارشناس مسایل سیاسی، حضور زنان پلیس را در ولایت هرات پررنگ دانسته می‌گوید: «بدون شک نقش پلیس زن در کشف جرایم، تطبیق قانون وامنیت  نظم عامه مهم است. زنان پلیس توانسته‌اند رسالت تاریخی خود را به خاطر دفاع از ارزش‌های ملی و انسانی ادا کنند و این یک گام مثبت جهت حضور خانم‌ها دراین عرصه است.»

افزایش چشمگیر حضور زنان درعرصه‌ی نظامی درحالی بیان می‌گردد که آنها توانسته‌اند موانع  زیادی را برای رسیدن به این موقعیت پشت سر بگذرانند.

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail